Ksi±¿ki wybierz dzia³: Informatyka | Biznes | Pedagogika
    e-Targ.pl -> ksi±¿ki -> informatyczne

hipermarkety XML i XSLT



Przemys³aw Kazienko, Krzysztof Gwiazda
XML na powa¿nie

Ksi±¿ka ta to przegl±d g³ównych standardów zwi±zanych z jêzykiem XML:

  • XML 1.0.
  • DTD -- opis struktury dokumentu.
  • XSLT -- transformacje dokumentów.
  • XPath -- nawigacja i wyszukiwanie.
  • XPointer -- wskazania wewn±trz dokumentów.
  • DOM (Level 1, 2, 3) -- dostêp do dokumentu jako drzewa wêz³ów.
  • SAX -- zdarzeniowe przetwarzanie dokumentów.
  • Namespaces -- przestrzenie nazw.
a tak¿e najnowszych standardów zatwierdzonych w 2001 r.:
  • XML Schema -- schematy zawarto¶ci.
  • XLink -- odsy³acze hipertekstowe.
  • XSL FO -- prezentacja danych.
  • XML Base -- adresy odniesienia.
  • SVG -- grafika wektorowa.
Interesuj±co zapowiada siê czê¶æ po¶wiêcona zastosowaniom jêzyka XML:
  • serwisy internetowe,
  • elektroniczna wymiana danych (EDI),
  • bazy danych XML -- XDBMS,
  • pseudostrukturalne dane tekstowe,
  • systemy prezentacji i systemy interaktywne,
  • dane specjalistyczne (np. MathML, CML).
Autorzy umie¶cili informacje o ograniczeniach poszczególnych standardów, jak równie¿ ró¿norodne zalecenia bêd±ce owocem ich przemy¶leñ a dotycz±cych np. sposobów tworzenia (modelowania) dokumentów, strategii budowy schematów XML Schema czy stosowania polskich liter.

Ksi±¿ka mo¿e byæ z powodzeniem wykorzystywana jako podrêcznik jêzyka XML dla studentów kierunków informatycznych. Przeznaczona jest tak¿e dla programistów, projektantów oraz analityków, jak równie¿ zwyk³ych u¿ytkowników komputerów, posiadaj±cych jednak pewne obycie informatyczne.

"XML na powa¿nie" zawiera wiele przyk³adów, a wiêkszo¶æ z nich jest dostêpna na za³±czonej p³ycie CD-ROM w postaci prawie 300 plików.









Steve Holzner
XSLT. Vademecum profesjonalisty

"XSLT. Vademecum profesjonalisty" to ksi±¿ka o transformacjach rozszerzalnego jêzyka arkuszy stylów (Extensible Sytlesheet Language Transformations). XSLT s³u¿y wy³±cznie do transformacji dokumentów XML do innych dokumentów XML lub do innego rodzaju dokumentów. Ostatnio sta³ siê on bardzo popularnym tematem. Ta ksi±¿ka jest najbardziej kompletnym i przystêpnym ¼ród³em informacji na temat XSLT i zawiera wiêcej informacji o XSLT ni¿ jakakolwiek inna ksi±¿ka.

Wiele ksi±¿ek o XSLT koncentruje siê tylko na transformacjach "XML na HTML". Transformacje "XML na XML" staj± siê bardzo wa¿ne i ju¿ nied³ugo, gdy tylko wzro¶nie popularno¶æ XML, bêd± wa¿niejsze od transformacji "XML na HTML". W tej ksi±¿ce i pokazane s± transformacje XSLT z XML do: XML, HTML, XHTML, RTF, zwyk³ego tekstu, JavaScript, baz danych opartych na SQL i XSL-FO (rozszerzalny jêzyk arkuszy stylów formatuj±cych obiekty -- Exstensible Stylesheet Language Formatting Object).

Aby w ca³o¶ci omówiæ XSLT, opisane s± tutaj wszystkie dostêpne elementy XSLT, jak równie¿ ich atrybuty oraz wszystkie funkcje XSLT i XPath, których mo¿na u¿yæ w arkuszach XSLT.

Znajduj± siê tu równie¿ setki dzia³aj±cych przyk³adów. Jest to bez w±tpienia najlepszy sposób na to, aby zobaczyæ, jak dzia³a XSLT. Je¿eli co¶ nie jest do¶æ jasne w tre¶ci ksi±¿ki, zawsze mo¿na spojrzeæ na znajduj±cy siê obok przyk³ad, poniewa¿ dzia³aj±ce, kompletne przyk³ady znajduj± siê prawie we wszystkich miejscach ksi±¿ki







Elliotte Rusty Harold, W.Scott Means
XML. Almanach

Ksi±¿ka skupia siê przede wszystkim na samym XML i przedstawia podstawowe regu³y, do których musz± stosowaæ siê dokumenty i autorzy XML (np. projektant, który wykorzystuje SMIL w celu dodania animacji na stronach WWW lub programista C++, który korzysta z SOAP w celu szeregowania obiektów w zdalnej bazie danych). Ksi±¿ka przedstawia równie¿ specjalizowane technologie wspieraj±ce, które zosta³y usytuowane na szczycie XML i s± wykorzystywane w wielu aplikacjach napisanych w tym jêzyku. Technologie te obejmuj±:

  • XLinks -- Sk³adnia, której podstaw± s± atrybuty. S³u¿y ona do tworzenia hiper³±czy pomiêdzy dokumentami XML a innymi dokumentami. Umo¿liwia te¿ tworzenie prostych, jednokierunkowych ³±czy, znanych z HTML, ³±czy wielokierunkowych pomiêdzy wieloma dokumentami oraz ³±czy pomiêdzy dokumentami, do których u¿ytkownik nie posiada uprawnieñ zapisu.
  • XSLT -- Aplikacja XML, która opisuje transformacje jednego dokumentu na inny, wykonane za pomoc± tych samych b±d¼ odmiennych s³owników.
  • XPointers -- Sk³adnia s³u¿±ca do identyfikacji poszczególnych czê¶ci sk³adowych dokumentu XML, do których wystêpuj± odwo³ania poprzez identyfikatory URI. Czêsto wykorzystywana wraz z XLink.
  • XPath -- Sk³adnia, nie bêd±ca XML, wykorzystywana przez XPointers i XSLT do identyfikowania okre¶lonych czê¶ci sk³adowych dokumentów XML. XPath mo¿e, na przyk³ad, zlokalizowaæ trzeci element adres w dokumencie albo wszystkie elementy z atrybutem email, którego warto¶ci± jest elharo@metalab.unc.edu.
  • Namespaces (Przestrzenie nazw) -- S³u¿y do odró¿niania od siebie elementów i atrybutów nosz±cych takie same nazwy, choæ pochodz±cych z ró¿nych s³owników XML. Na przyk³ad, tytu³ ksi±¿ki i tytu³ strony WWW na stronie WWW o ksi±¿kach.
  • SAX -- Simple API for XML, sterowany zdarzeniami interfejs programowania aplikacji Java, implementowany przez wiele analizatorów sk³adni.
  • DOM -- Document Object Model, zorientowany na struktury drzewiaste interfejs programowania aplikacji, który traktuje dokument XML jako zbiór zagnie¿d¿onych obiektów o ró¿nych w³a¶ciwo¶ciach.
Wszystkie te technologie, niezale¿nie od tego, czy zosta³y zdefiniowane w XML (XLinks, XSLT i Namespaces), czy te¿ za pomoc± innej sk³adni (XPointers, XPath, SAX i DOM), s± wykorzystywane w wielu ró¿nych aplikacjach XML.









Michiel van Otegem
XSLT dla ka¿dego

Jêzyk XSLT jest jedn± z najwa¿niejszych technologii zwi±zanych z XML. Za pomoc± XSLT mo¿emy przekszta³ciæ dokumenty XML, mo¿emy tak¿e wygenerowaæ plik HTML lub nawet zwyk³y plik tekstowy. Specyfikacja tego jêzyka opracowana przez konsorcjum W3C nie jest ³atwa w lekturze. Nawet je¶li programowa³e¶ wcze¶niej w jêzyku zorientowanym obiektowo lub jêzyku strukturalnym, zrozumienie zasady dzia³ania XSLT mo¿e nastrêczaæ pewne trudno¶ci. XSLT zosta³ bowiem oparty o zupe³nie inny paradygmat, który poznasz w czasie lektury tej ksi±¿ki.

Ksi±¿ka "XSLT dla ka¿dego" w przystêpny sposób pomo¿e zrozumieæ i opanowaæ jêzyk XSLT. Od czytelników wymaga siê jedynie podstawowej znajomo¶ci XML i technologii z XML zwi±zanych. Podczas pracy z XSLT bêdziemy jednocze¶nie pog³êbiali swoj± znajomo¶æ XML. Nauczymy siê przekszta³caæ dokumenty XML na kod HTML, dziêki czemu mo¿na je przegl±daæ w przegl±darce, nauczymy siê te¿ przetwarzaæ jedn± postaæ XML na inn±.

Przedstawiono:

  • Zalety, wady i obszary zastosowania XSLT
  • Narzêdzia u³atwiaj±ce tworzenie i debugowanie plików XSLT, procesory XSLT: MSXML, Saxon, Xalan
  • Wybieranie fragmentów dokumentu XML za pomoc± XPath
  • U¿ycie regu³, wstawianie tekstu i elementów
  • Przetwarzanie warunkowe i iteracyjne, zastosowanie rekurencji
  • Tworzenie dokumentów HTML
  • U¿ycie zmiennych i parametrów
  • Operacje na ³añcuchach, formatowanie danych, sortowanie i numerowanie
  • Tworzenie arkuszy z³o¿onych z wielu plików
  • Zagadnienia zwi±zane z przestrzeniami nazw
  • Metodologiê projektowania aplikacji opartych na XML i XSLT
Ksi±¿ka "XSLT dla ka¿dego" jest przeznaczona dla osób ucz±cych siê XSLT, ale nie tylko dla nich. Przydatna bêdzie te¿ dla osób znaj±cych ju¿ podstawy XSLT, gdy¿ wiele zagadnieñ omawiamy bardzo szczegó³owo. To kompletny przewodnik po tym jêzyku programowania, od podstaw po zagadnienia zaawansowane.







praca zbiorowa
Hack Proofing XML. Edycja polska

XML szybko staje siê uniwersalnym protoko³em wymiany informacji pomiêdzy systemami u¿ywaj±cymi HTTP. HTML zapewne zachowa swoj± pozycjê jêzyka opisuj±cego wygl±d dokumentów w sieci WWW, jednak tam, gdzie w grê wchodz± dane, XML jest du¿o lepszym rozwi±zaniem. Walidacja, czyli sprawdzenie poprawno¶ci dokumentu XML, to pierwsza zapora przed atakami hakerskimi. Te same w³a¶ciwo¶ci, które czyni± XML silnym i uniwersalnym narzêdziem sprawiaj±, ¿e jest on podatny na dzia³ania hakerów. Wiele zapór sieciowych nie filtruje dokumentów XML -- to kolejna przyczyna, dla której niepoprawne strukturalnie dokumenty mog± stanowiæ powa¿ne zagro¿enie dla systemów. "Hack Proofing XML. Edycja polska" obja¶ni Ci wszystkie niuanse bezpieczeñstwa zwi±zane z technologiami XML i .NET.

  1. Dowiesz siê, kim s± hackerzy
    Poznasz wyja¶nienie terminów: haker, cracker, black hat, phreaker i script kiddies -- nauczysz siê rozpoznawaæ prawdziwe zagro¿enia
  2. Poznasz sposób, w jaki cenne dane mog± siê wydostaæ na zewn±trz Dowiesz siê, w jaki sposób bannery, komunikaty o b³êdach i analiza protoko³ów mo¿e dostarczyæ wa¿nych informacji potencjalnym napastnikom
  3. Nauczysz siê budowaæ poprawne dokumenty XML
    Zapoznasz siê z celami, jakie postawili przed XML twórcy tego standardu i dowiesz siê, w jaki sposób poprawno¶æ kodu XML mo¿e ciê zabezpieczyæ przed hakerami
  4. Poznasz atak "czystym tekstem"
    To potê¿na broñ hakerów, zabezpiecz przed ni± swój system
  5. Nauczysz siê stosowaæ podpis elektroniczny w dokumentach XML
    Specyfikacja podpisu elektronicznego w XML jest elastyczna i pozwala podpisywaæ w bezpieczny sposób rozmaite dokumenty, a nawet zasoby zewnêtrzne
  6. Dowiesz siê, jak szyfrowaæ XML
    Szyfrowanie to jedna z najwa¿niejszych metod zabezpieczania dokumentów, pozwalaj±ca dodatkowo sprawdziæ, czy dokument nie by³ modyfikowany w czasie przesy³ania; czy jest kompletny, a tak¿e kontrolowaæ dostêp do danych zawartych w dokumencie
  7. Zastosujesz system kontroli dostêpu oparty na rolach
    Przekonasz siê, ¿e bezpieczny system operacyjny wspó³dzia³aj±cy z odpowiednio zabezpieczon± aplikacj± stanowi najlepsz± zaporê przeciwko zakusom hakerów
  8. Poznasz ryzyko zwi±zane ze stosowaniem XML
    Zobaczysz, ¿e architektura .NET i mechanizmy bezpieczeñstwa w ni± wbudowane mog± stanowiæ alternatywê w stosunku do "czystego" XML
  9. Dowiesz siê, jak zg³aszaæ b³êdy
    Kogo, kiedy i w jaki sposób informowaæ o wykrytych dziurach w zabezpieczeniach? Jak wiele informacji ujawniaæ?







Ben Chang, Mark Scardina, Stefan Kiritzov
Oracle9i i XML

Wykorzystaj do maksimum mo¿liwo¶ci XML w Oracle9i!

Projektuj i uruchamiaj w Oracle9i niezale¿ne od platformy aplikacje oparte na transakcjach wykorzystuj±ce XML — standard opisu danych, umo¿liwiaj±cy integrowanie elektronicznych aplikacji biznesowych i wymianê danych typu business-to-business. Z niniejszej ksi±¿ki, napisanej przez cz³onków zespo³u Oracle XML Development Team dowiesz siê, jak za pomoc± pakietu XML Developer Kit (XDK) mo¿na tworzyæ, przekszta³caæ i przegl±daæ dokumenty XML oraz u¿ywaæ ich zgodnie z w³asnymi potrzebami. Zamieszczone w ksi±¿ce przyk³ady rzeczywistych zastosowañ tego standardu ilustruj± sposób, w jaki klienci Oracle mog± efektywnie wykorzystywaæ wbudowane funkcje obs³ugi XML.

Z ksi±¿ki dowiesz siê jak:

  • korzystaæ z infrastruktury Oracle9i XML oraz pakietu XML Developer Kit (XDK),
  • u¿ywaæ parserów, procesorów, generatorów, przegl±darek i innych narzêdzi pakietu XDK,
  • tworzyæ rozbudowane aplikacje Oracle9i oparte na komponentach XML dla jêzyka Java,
  • wykorzystywaæ wbudowane w Oracle9i nowe funkcje SQL i PL/SQL dla XML oraz mechanizmy przesy³ania komunikatów oparte na XML,
  • uwzglêdniaæ ró¿nice pomiêdzy serwerem OAS (Oracle Application Server) i serwerem Oracle9iAS (Oracle9i Application Server),
  • projektowaæ i wdra¿aæ aplikacje transakcyjne dla serwerów OAS i Oracle9i,
  • umo¿liwiæ dostêp do dokumentów w skali ca³ego przedsiêbiorstwa poprzez sk³adowanie ich w systemie iFS (Internet File System),
  • zarz±dzaæ za pomoc± narzêdzia Oracle Text ró¿nymi rodzajami danych — tekstem, grafik±, d¼wiêkiem i obrazem wideo — traktuj±c je jak zwyk³e typy danych,
  • tworzyæ e-biznesowe aplikacje internetowe za pomoc± komponentu Oracle E-Business XML Services.







Ian Tindale, Paul Macdonald, James Rowley
Flash i XML. Techniki zaawansowane

Ta ksi±¿ka ukazuje nietypowe spojrzenie na specyficzn± cechê Flasha 5 -- mo¿liwo¶æ wspó³pracy z jêzykiem XML. Do zrozumienia jej tre¶ci przydatne jest opanowanie podstaw pracy z Flashem 5 i jêzykiem programowania ActionScript.

Wspó³praca Flasha 5 z jêzykiem XML daje ogromne mo¿liwo¶ci, na których skoncentrujemy siê w tej ksi±¿ce. Nie zak³adamy, ¿e mia³e¶ wcze¶niej jakikolwiek kontakt z jêzykiem XML. W pierwszych rozdzia³ach omówiono elementarne zagadnienia zwi±zane z tym jêzykiem.

Integraln± czê¶ci± ksi±¿ki jest praktyczne studium, którego czê¶ci prezentujemy w kolejnych rozdzia³ach. ¦ledz±c ich tre¶æ, szybko zdobêdziesz umiejêtno¶ci potrzebne do wykorzystania wszechstronnych zastosowañ jêzyka XML we Flashu. W dalszych rozdzia³ach zawarto¶æ studium odejdzie nieco od tre¶ci rozdzia³ów, lecz nie przejmuj siê -- przez ca³y czas bêdziesz zdobywa³ now± wiedzê i umiejêtno¶ci, dziêki którym bêdziesz móg³ tworzyæ interesuj±ce aplikacje, korzystaj±ce z technologii Flash XML.

W ostatnich trzech rozdzia³ach zaprezentujemy prawdziwie dynamiczne zastosowania, mo¿liwe wówczas, gdy aplikacje porzucaj± ograniczenia pojedynczego komputera i zaczynaj± dzia³aæ w sieci. Korzystaj bez ograniczeñ z prezentowanych przyk³adów i adaptuj je do w³asnych potrzeb. Poznaj pasjonuj±ce mo¿liwo¶ci wspó³pracy jêzyka XML i Flasha.







e-targ.pl |Motoryzacja| Ksi±¿ki | Zabawki | Obuwie | Ubrania